У цій статті Ви дізнаєтесь про:
- Що розуміють під терміном Індивідуальна податкова консультація?
- До кого і як звертатись для отримання ІПК?
- Як сформувати та відправити звернення на отримання ІПК через електронний кабінет?
- Строки отримання та вимоги до змісту індивідуальної податкової консультації.
- Наслідки застосування податкових консультацій.
- Висновки.
Що розуміють під терміном Індивідуальна податкова консультація?
Іноді бувають ситуації коли платник податків (юридична особа або фізична особа-підприємець) сумнівається у правильності тлумачення окремих норм податкового або іншого законодавства. У цьому випадку, з метою запобігання виникнення спірних питань при перевірці та отримання штрафних санкцій в майбутньому, варто звернутись, написавши звернення, до контролюючого органу та отримати індивідуальну податкову консультацію (далі – ІПК) .
Індивідуальна податкова консультація – безоплатне роз’яснення контролюючого органу, надане платнику податків щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган, та зареєстроване в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій.
При цьому згідно п. 52.2 ст. 52 Податкового Кодексу України (далі – ПКУ) ІПК має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
До кого і як звертатись для отримання ІПК?
Підпунктом 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 ПКУ визначено, що контролюючими органами, зокрема, є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи), які контролюють дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених пп. 41.1.2 п. 41.1 ст. 41 ПКУ), з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства.
Платник податків може звернутись до контролюючих органів з метою отримання індивідуальної податкової консультації. Для цього подається звернення до ДПС, яке згідно з п. 52.1 ст. 52 ПКУ може бути створено у паперовій або електронній формі та повинно містити:
- найменування для юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні;
- код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків для фізичних осіб (РНОКПП), або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації (наведення фактичних обставин);
- підпис платника податків (у паперовій формі ) або кваліфікований електронний підпис (у електронній формі);
- дату звернення.
Якщо звернення не відповідає даним вимогам, ІПК не надається, а надсилається відповідь за підписом керівника (заступника керівника або уповноваженої особи) у паперовій або електронній формі у порядку та строки, передбачені Законом України від 02 жовтня 1996 року N 393/96-ВР “Про звернення громадян” із змінами та доповненнями.
Як сформувати та відправити звернення на отримання ІПК через електронний кабінет?
Для формування та надсилання звернення на отримання індивідуальної податкової консультації (ІПК) в електронній формі:
- Увійдіть до приватної частини Електронного кабінету.
- У меню «Індивідуальні податкові консультації» оберіть регіон, район.
- Заповніть адресу для листування, контактний телефон, електронну адресу.
- Зазначте необхідність отримання податкової консультації (текст до 2000 знаків) та збережіть.
- Підпишіть та надішліть сформоване звернення. Інформацію щодо отримання і реєстрації звернення в податковій та надіслання в Електронний кабінет ІПК в електронній формі перегляньте в режимі «Вхідні» меню «Вхідні/вихідні документи».
Також ДПС підготувала презентаційні матеріали щодо подання звернення на отримання індивідуальної податкової консультації в Електронному кабінеті, які можна завантажити та переглянути.
Строки отримання та вимоги до змісту індивідуальної податкової консультації.
За вибором платника податків індивідуальна податкова консультація згідно п 52.4 ст. 52 ПКУ надається в усній, у паперовій або електронній формі протягом 25 календарних днів, що настають за днем отримання звернення, але в окремих випадках уповноважена особа контролюючого органу може прийняти рішення про продовження цього строку, але не більше ніж на 15 календарних днів, та письмово повідомити про це платника податків у паперовій або електронній формі до закінчення строку, визначеного абзацом першим п. 52.1 ст. 52 ПКУ.
ІПК, надана у паперовій або електронній формі, обов’язково повинна містити (пп. 52.3 ст. 52 ПКУ):
- назву – індивідуальна податкова консультація;
- реєстраційний номер в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій;
- опис питань, що порушуються платником податків, з урахуванням фактичних обставин, зазначених у зверненні платника податків;
- обґрунтування застосування норм законодавства та висновок з питань практичного їх використання.
ІПК, надана у паперовій або електронній формі, підлягає реєстрації в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій та розміщенню на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, без зазначення будь-якої інформації про особу, що зверталася.
ІПК може бути і не внесена до єдиного реєстру у випадку якщо уже міститься аналогічна, надана такому платнику податків з цих самих питань.
Наслідки застосування податкових консультацій.
У разі коли ІПК суперечить положенням узагальнюючої податкової консультації, застосовуються положення узагальнюючої податкової консультації (ст. 53 ПКУ), а платник податків, який діяв відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного ПКУ.
Платник податків може оскаржити до суду наказ про затвердження узагальнюючої податкової консультації або надану йому у паперовій або електронній формі індивідуальну податкову консультацію як правовий акт індивідуальної дії, які, на думку такого платника податків, суперечать нормам або змісту відповідного податку чи збору.
Висновки.
Отже, індивідуальна податкова консультація – безоплатне роз’яснення контролюючого органу щодо практичного використання окремих норм податкового та іншого законодавства, що має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
ІПК надається протягом 25 календарних днів з дня отримання звернення (у деяких випадках строк може бути збільшений на 15 календарних днів) та має містити відповідь на звернення платника податків з обґрунтуванням та зазначенням норм законодавства.
У разі коли ІПК суперечить положенням узагальнюючої податкової консультації, застосовуються положення узагальнюючої податкової консультації, а платник податків, який діяв відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов’язку сплати податкового зобов’язання, визначеного ПКУ.
Переглянути відповіді контролюючих органів (ІПК) на звернення платників податків можна в Єдиному реєстрі ІПК.