Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується працівникам (застрахованим особам) залежно від страхового стажу (ст. 17 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», далі – Закон про соцстрахування).
Під терміном “Страховий стаж” розуміють період (строк), протягом якого особа підлягає соціальному страхуванню відповідно до видів соціального страхування. (ст. 1 Закону про соцстрахування).
Тобто, страховий стаж – строк, протягом якого працівник (застрахована особа) був офіційно працевлаштований, отримував дохід (зарплату, відпускні тощо), на який нараховувався та сплачувався до Пенсійного фонду єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЕСВ) .
Як впливає стаж на розмір лікарняних?
Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованим (сума лікарняних) особам становить:
- 50 % середньої заробітної плати (доходу) — за наявності страхового стажу до 3 років;
- 60 % середньої заробітної плати (доходу) — за наявності страхового стажу від 3 до 5 років;
- 70 % середньої заробітної плати (доходу) — за наявності страхового стажу від 5 до 8 років;
- 100 % середньої заробітної плати (доходу):
- за наявності страхового стажу понад 8 років;
- застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- одному з батьків або особі, яка їх замінює, які доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України;
- особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» від 23.03.2000 № 1584-ІІІ;
- донорам, які мають право на пільгу, передбачену ст. 20 Закону України «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові» від 30.09.2020 № 931-ІХ;
- особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років» від 17.04.1991 № 962-XII.
Допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованій особі, яка є працівником або гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті, виплачується в розмірі суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески, незалежно від страхового стажу.
Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачено страхові внески (з 1 квітня 2024 року: 8000 х 15 = 120 000 грн).
Застрахованим особам, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку набули страховий стаж менше шести місяців, страхові виплати виплачуються в розмірах, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески:
- допомога по тимчасовій непрацездатності — не більше за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку;
- допомога по вагітності та пологах — не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку.
Як дізнатись про створення листка непрацездатності (лікарняного, Е-лікарняного)?
Е-лікарняний формується в Електронному реєстрі листків непрацездатності у кабінеті страхувальника або в особистому кабінеті застрахованої особи, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, на підставі інформації медичного висновку в разі ідентифікації пацієнта як застрахованої особи в реєстрі застрахованих осіб.
У чому полягає різниця між медичним висновком та е-лікарняним?
У зв’язку з повним переходом в Україні (з урахуванням факторів воєнного стану) на електронні лікарняні необхідно розуміти різницю між медичним висновком про тимчасову непрацездатність та е-лікарняним, який є електронним аналогом паперового листка непрацездатності.
- містить висновок лікаря за результатами медичної експертизи з тимчасової втрати працездатності,
- засвідчує тимчасову непрацездатність,
- може бути підставою для створення е-лікарняного.
Лікуючий лікар може сформувати МВТН на підставі медичних записів в електронній системі охорони здоров’я за умови пред’явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу непрацездатного. Формування МВТН – безкоштовне.
Якщо пацієнт потрапив до лікарні – МВТН буде сформовано при поступленні з прогнозованою кінцевою датою його госпіталізації.
- від E-Health — щодо створення е-медвисновку із зазначенням його номера;
- від Пенсійного фонду — щодо формування е-лікарняного, його номера і періоду дії.
- у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні:
- інформація про трудові відносини особи на дату початку періоду її непрацездатності;
- повідомлення про прийняття працівника на роботу;
- в обліковій картці застрахованої особи зазначені некоректні, помилкові, неактуальні відомості.
- в особистому кабінеті неактуальний номер телефона;
- особа офіційно не працевлаштована та в реєстрі відсутні дані про сплату єдиного соціального внеску;
- особа не є застрахованою і її дані відсутні в реєстрі застрахованих осіб;
- роботодавець не подав дані про працівника для внесення в реєстр застрахованих осіб.