Фізособі-засновнику належать до виплати дивіденди в сумі 150 тис. грн. Виплату хочемо зробити готівкою, але в день не можна виплачувати більш як 50 тис. грн. Як краще вчинити?
При виплаті дивідендів фізичним особам необхідно дотримуватися обмеження, встановленого п. 18 розд. ІІ Положення № 148.
Згідно з цією нормою підприємства (підприємці) мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною постановою Правління НБУ.
Гранична сума розрахунків між фізичною особою та підприємством (підприємцем) протягом одного дня, як і раніше, становить 50 тис. грн.
Виняток. Обмеження щодо граничної суми готівкових розрахунків не поширюються (п. 8 розд. ІІ Положення № 148):
- на розрахунки підприємств (ФОП) з бюджетами й державними цільовими фондами;
- на добровільні пожертвування та благодійну допомогу;
- на використання коштів, виданих на відрядження.
Винятку для виплати дивідендів учасникам немає.
А що з лімітом каси? Адже в загальному випадку в касі на кінець дня має перебувати сума, що не перевищує встановленого ліміту (а якщо ліміт не встановлений, то залишку грошей у касі взагалі не повинно бути). За перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі на підприємство накладається штраф у 2-кратному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день(абз. 2 ст. 1 Указу № 436).
Невже з банківського рахунку потрібно щодня знімати за чеком необхідну для виплати суму?
Це робити не обов’язково. Згідно з п. 18 розд. ІІ Положення № 148 підприємства мають право зберігати у своїй касі готівку, одержану в банку для виплат, що належать до фонду оплати праці, а також пенсій, стипендій, дивідендів (доходу), понад установлений ліміт каси протягом 3 р. дн, уключаючи день одержання готівки в банку. Готівка, що одержана в банку на інші виплати, має видаватися підприємством своїм працівникам у той самий день. Суми готівки, що одержані в банку та не використані за призначенням протягом установлених вище строків, повертаються підприємством до банку не пізніше наступного робочого дня банку або можуть залишатися в його касі (у межах установленого ліміту).
Щодо сплати ПДФО і ВЗ (якщо зобов’язання за ними на момент виплати ще не погашені).
Згідно з п.п. 168.1.4 ПКУ якщо оподатковуваний дохід виплачується в негрошовій формі або готівкою з каси, то ці платежі потрібно здійснити протягом трьох банківських днів з дня, наступного за днем такого нарахування (виплати). Таким чином, ПДФО (якщо емітент — платник податку на прибуток 5 %, а якщо єдиноподатник — 9 %) і ВЗ (1,5 %) можна перераховувати не щодня, а одним платежем при здійсненні останньої виплати.