Причини та розмір штрафів при перевірках РРО / ПРРО.

З 1 жовтня 2023 року держава відновила податкові перевірки щодо дотримання правил використання реєстратора розрахункових операцій (РРО) та програмного реєстратора розрахункових операцій (ПРРО), а разом з ними і штрафи за помилки роботи з касою, грубо кажучи за касову дисципліну і порушення, пов’язані з нею.

Штрафи за порушення роботи з касою діляться на адміністративні, що передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), а також фінансові, що передбачені в ЗУ “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (далі – Закон про РРО). При цьому ці штрафи можуть накладатися одночасно.

Основні помилки при роботі з РРО / ПРРО:

  1. В точці продажу немає РРО / ПРРО.
  2. Створили фіскальний чек на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг).
  3. Не видали покупцю фіскальний чек.
  4. Видали чек за оплату готівкою понад 50000 грн для фізосіб або понад 10000 для юросіб.
  5. Реквізити в чеку зазначені неправильно.
  6. В точці продажу немає POS-термінала.
  7. Неправильно закрили касову зміну.
  8. Не створили контрольну стрічку.
  9. Не створили або не зберіли Z-звіт.
  10. Термін дії РРО прострочений (гарантійний строк експлуатації закінчився).
  11. Продавець порушив правила внесення/видачі готівки.
  12. Продали підакцизний товар дешевше ніж встановлена мінімальна ціна.
  13. Продали підакцизний товар дорожче ніж встановлена максимальна ціна.
  14. Продали підакцизний товар через РРО/ПРРО не зазначений у ліцензії.
  15. Продали підакцизний товар без ліцензії.
  16. Продаєте товари, що не мають походження (тобто без обліку та первинних документів).

В точці продажу немає РРО / ПРРО.

Штраф: 100% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне. (п. 1 ст.17 Закону про РРО). Але  у період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану штраф за дане порушення становить: 25% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 50% — за кожне наступне (п. 15 розділу ІІ Закону про РРО).

Згідно з Законом про РРО, можуть не використовувати реєстратори розрахункових операцій:

  • ФОПи 1 групи;
  • підприємці та юридичні особи, які отримують перекази на реквізити IBAN;
  • підприємці та юридичні особи, які приймають післяплату, користуючись послугами «Укрпошти»;
  • фахівці, які приймають оплату за послуги лише дистанційно;
  • платники єдиного податку в маленьких населених пунктах, що не мають можливостей встановити РРО / ПРРО, але такі підприємці повинні вести книгу обліку розрахункових операцій (КОРО) та розрахункову книгу (по суті — теж видавати чеки). 

Тож, якщо юридична особа або підприємець за законом повинні використовувати РРО / ПРРО, потрібно зареєструвати касу, перш ніж продавати товари чи надавати послуги. Фіскалізувати продажі (зареєструвати фіскальні чеки) заднім числом не можна. Тому будь-які затримки з оформленням РРО / ПРРО можуть призвести до штрафу.

Створили фіскальний чек на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг)

Штраф: 100% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне. (п. 1 ст.17 Закону про РРО). Але  у період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану штраф за дане порушення становить: 25% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 50% — за кожне наступне (п. 15 розділу ІІ Закону про РРО).

При використанні РРО / ПРРО сформували фіскальний чек на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг).

Не видали покупцю фіскальний чек.

Штраф: 100% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне (п. 1 ст.17 Закону про РРО). Але  у період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану штраф за дане порушення становить: 25% від суми проданих товарів — за перше виявлене порушення, 50% — за кожне наступне (п. 15 розділу ІІ Закону про РРО).

Видавати чек потрібно після кожної оплати — навіть якщо покупець від нього відмовляється. Якщо продавець працює он-лайн (інтернет-магазин) і після оплати надсилає товар покупцю, він повинен вкласти фіскальний чек у посилку.

Але якщо продавець використовує ПРРО, він може надсилати електронні чеки в месенджерах, електронною поштою або в інший зручний спосіб.

Видали чек за оплату готівкою понад 50000 грн для фізичних осіб або понад 10000 для юридичних осіб.

Штраф: 1700 – 3400 грн. — за перше виявлене порушення, 8500 – 17000 грн. — за повторне. (ст. 163-15 КУпАП)

ст. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні № 148 (далі — Положення № 148) обмежує готівкові розрахунки. Продавець отримує штраф, якщо видає чек за оплату готівкою понад 50 000 гривень фізичним особам і понад 10 000 гривень — юридичним.

Покупець у таких випадках може розрахуватись комбіновано готівковими коштами та із застосуванням електронного платіжного засобу. При цьому сума готівкових коштів не повинна перевищувати 50000 грн.

Реквізити в чеку зазначені неправильно.

Штраф: 100% від вартості проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне (абз. 1 ст. 17 Закону про РРО). За відсутність штрих-кода в чеку на реалізовані підакцизні товари — додатково 5100 грн. (абз. 7 ст. 17 Закону про РРО).

Неправильні реквізити в чеку або їхня відсутність — одна з найпоширеніших помилок, які призводять до податкових перевірок і штрафів. Перелік реквізитів зазначений у Положенні про форму та зміст розрахункових документів (далі — Положення № 13).

Якщо продаєте підакцизні товари, на чеку додатково повинен бути зазначений штрих-код і код УКТ ЗЕД.

Податкова служба прирівнює чеки з неправильними реквізитами до невиданих. Відповідно, й розмір штрафу за неправильні реквізити такий же, як і для штрафів за невикористання РРО.

В точці продажу немає POS-термінала.

Штраф: 1700 – 3400 грн. — за перше виявлене порушення, 8500 – 17000 грн. — за повторне. (ст. 163-15 КУпАП)

Постанова Кабміну “Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)” № 894 (далі  – Постанова №894) зобов’язує всіх підприємців, які продають товари в населених пунктах із населенням від 5 000 осіб використовувати POS-термінали (з 1 січня 2025 року у всіх населених пунктах).

А з 1 січня 2026 року використовувати POS-термінали зобов’язані всі торговці – фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку першої групи, а також торговці, які здійснюють торгівлю з використанням торгових автоматів, виїзну (виносну) торгівлю, продаж власноручно вирощеної або відгодованої продукції. (п.4 ст. 1 Постанови №894)

За порушення цієї вимоги передбачена адміністративна відповідальність за ст. 163-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

POS-термінал не видає фіскальні чеки, а лише квитанції платіжного терміналу. Тому його потрібно використовувати разом із РРО або ПРРО. POS-терміналів повинно бути не менше, ніж 50% від кількості РРО.

Неправильно закрили касову зміну.

Штраф: 510 грн. 

Продавець може не відкривати касову зміну на РРО / ПРРО, якщо продажів немає. Але правила касової дисципліни вимагають, щоб продавець своєчасно закривав касові зміни — не пізніше ніж через 24 години з моменту відкриття. Якщо податкова перевірка виявить таке порушення, штраф чекає як керівника (підприємця), так і касира.

Не створили контрольну стрічку.

Штраф: 510 грн. (п. 5 ст.17 Закону про РРО)

Перед закриттям касової зміни (створення Z-звіту) продавець зобов’язаний створити контрольну стрічку (копії фіскальних чеків). У разі використання РРО контрольна стрічка має бути надрукована, а у випадку застосування ПРРО – створена в електронному вигляді.

Цей штраф також застосовується у випадку виявлення на контрольній стрічці спотворення даних про проведені розрахункові операції.

Не створили або не зберіли Z-звіт.

Штраф: 85 – 170 грн., 85 – 340 грн. — за повторне. (ст.155-1 КУпАП)

Відповідно п. 4 розділу ІІІ Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі – Порядок №547) при закритті касової зміни на РРО або ПРРО необхідно створити щоденний Z-звіт та забезпечити його зберігання в паперовій та/або електронній формі протягом строку, передбаченого п. 44.3 ПКУ (не менше 1095 днів).

У разі нестворення (несвоєчасного створення) або незберігання щоденних Z-звітів протягом встановленого строку, застосовується штраф відповідно до ст. 155-1 КУпАП:

  • на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • на посадових осіб від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За повторне порушення протягом року тягне за собою накладення штрафу:

  • на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
  • на посадових осіб від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Водночас податківці можуть скласти протокол про адміністративне правопорушення (ст. 255 КУпАП), а розглядають справу суд на підставі цього протоколу (ст. 221 КУпАП). У цьому випадку строк давності для адмінштрафу становить 3 місяці з дня вчинення правопорушення, оскільки таке порушення є разовим.

Термін дії РРО прострочений (гарантійний строк експлуатації закінчився).

Штраф: 100% від вартості проданих товарів — за перше виявлене порушення, 150% — за повторне (абз. 1 ст. 17 Закону про РРО).

Термін дії (експлуатації) РРО визначає виробник. Він гарантує, що протягом визначеного періоду фіскальна каса працюватиме правильно та зберігатиме інформацію про проведені операції.

Податкова розцінює роботу з простроченим РРО як його відсутність у точці продажу. Після виявленого порушення продавець отримує такий же штраф, як і за роботу без РРО.

Додатково мають сплатити адміністративний штраф:

  • касир, який видавав чеки за допомогою простроченого РРО від 34 до 85 грн за перше порушення, від 85 до 170 — за наступні;
  • керівник (підприємець) від 85 до 170 грн за перше порушення, від 170 до 340 — за наступні).

Продавець порушив правила внесення/видачі готівки.

Штраф: 1 грн за перше порушення; 100% вартості товарів, проданих із порушенням — за повторне.

Відповідно до п.6 частини 3 Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги) (далі – Порядок №547) внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватися через РРО / ПРРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов’язані з проведенням розрахункових операцій:

  • операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту;
  • операція «службова видача» використовується для реєстрації суми готівки, яка вилучається з місця проведення розрахунків та/або видається держателям електронних платіжних засобів.

Помилки у внесенні і видачі готівки призводять до того, що виникає невідповідність між сумою готівки в касі і в z-звіті. Податківці можуть накласти штраф, якщо вони виявлять таке порушення протягом календарного року і розбіжність між сумами становитиме понад 10% від мінімальної заробітної плати.

Продали підакцизний товар дешевше ніж встановлена мінімальна ціна.

Штраф: 100% вартості партії отриманого товару, але не менше 10000 грн. (ст. 17 Закону про держрегулювання)

Відповідно до ст. 17 ЗУ “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального”   (далі – Закон про держрегулювання) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні  роздрібні ціни на такі напої – 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Продали підакцизний товар через РРО/ПРРО не зазначений у ліцензії.

Штраф: 200% вартості реалізованого товару, але не менше 10000 грн. (ст. 17 Закону про держрегулювання)

Відповідно до ст. 17 Закону про держрегулювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) не зазначений у ліцензії – 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10000 гривень.

Продали підакцизний товар дорожче ніж встановлена максимальна ціна.

Штраф: 100% вартості наявного товару, але не менше 10000 грн. (ст. 17 Закону про держрегулювання)

Відповідно до ст. 17 Закон про держрегулювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами, тютюном, промисловими замінниками тютюну, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, за цінами, вищими від максимальних роздрібних цін на такі товари (продукцію), встановлених виробниками/імпортерами таких тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, збільшеними на суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (продукцією), – 100 відсотків вартості наявних у суб’єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, але не менше 10000 гривень.

Продали підакцизний товар без ліцензії.

Штраф: 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень. (ст. 17 Закону про держрегулювання)

Відповідно до ст. 17 Закону про держрегулювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі спиртом етиловим, спиртовими дистилятами, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом), – 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Продаєте товари, що не мають походження (тобто без обліку та первинних документів).

Штраф: 100% вартості реалізованих товарів, але не менше 170 гривень. (ст. 20 Закону про РРО)

До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, та/або не надали під час проведення перевірки документи, які підтверджують облік товарів, що знаходяться у місці продажу (господарському об’єкті), за рішенням контролюючих органів застосовується фінансова санкція у розмірі вартості таких товарів, які не обліковані у встановленому порядку, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 

Але ці вимоги не стосуються ФОПів, які належать до 1, 2 або 3 (без пдв) групи платників єдиного податку та не реалізують:

Про це детальніше можна прочитати у статті “Облік товарних запасів у ФОП. Хто зобов’язаний? Як вести?

Про це детальніше можна прочитати у статті “Облік товарних запасів у ФОП. Хто зобов’язаний? Як вести?

Залишити відповідь