ФОП – загальносистемник отримав помилково кошти: чи є дохід?

Іноді трапляється так, що на банківський рахунок підприємця потрапляють кошти, на які він очікував. По-перше, необхідно з’ясувати, внаслідок чиєї помилки ці кошти зараховано на поточний рахунок: контрагента (іншого ФОПа або юридичної особи) чи банка, та чи дійсно ці кошти не є оплатою за товари або послуги, які підлягають постачанню. І якщо кошти дійсно зараховано помилково, необхідно щонайшвидше їх повернути законному власнику. І в цьому випадку виникає питання: чи включається до доходу фізичної особи-підприємця (ФОП) на загальній системі помилково перерахована сума коштів на його розрахунковий рахунок, а потім повернута?

Згідно із п. 177.1 ст.177 Податкового Кодексу України (ПКУ) оподаткуванню підлягають доходи фізичних осіб – підприємців, які отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності.

Відповідно до п. 177.2 ст.177 ПКУ, об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця.

Тобто, якщо отримана фізичною особою – підприємцем на його розрахунковий рахунок помилково перерахована сума коштів була повернута, то така сума не включається до складу доходу суб’єкта господарювання.

Для того, щоб не було зайвих питань від податківців, мало повернути помилково отримані кошти платнику, необхідно правильно оформити дану операцію.

Відповідно до п. 6 Указу Президента України від 16.03.95 р. №227/95 «Про заходи щодо нормалізації платіжної дисципліни в народному господарстві України», помилково зараховані на рахунок кошти необхідно повернути платнику у п’ятиденний строк.  

У зв’язку з цим необхідно виконати наступні дії:

  1. Виявивши помилку, платник негайно надсилає отримувачеві лист з вимогою повернути суму переказу. У ньому зазначає дату перерахування коштів, точну суму помилкового переказу, повні й точні свої банківські реквізити для повернення коштів, а також строк для виконання вимоги та відповідальність за його порушення.
  2. Отримувач створює платіжну інструкцію, в якій зазначає реквізити платника, вказані у вищезазначеному листі, та у полі платіжної інструкції «Призначення платежу» зазначає «Повернення помилково отриманих коштів згідно листа №хх від хх.хх.хх року та відповідно до платіжної інструкції №хх від хх.хх.хх р. Без ПДВ.»

Залишити відповідь