Поточний рахунок у ФОП: питання та відповіді.

При відкритті поточного рахунку в банку або отримання першої безготівкової виручки виникають запитання стосовно проблем користування поточним (підприємницьким) рахунком, переведення коштів між підприємницьким та особистими рахунками (фізичної особи), а також поповнення поточного рахунку підприємця власними коштами (власними заощадженнями).

Чи може ФОП витрати кошти на особисті потреби з поточного рахунку підприємця?

Можна. Відповідно до роз’яснень податківців, кошти, що залишилися у ФОП на поточному рахунку після сплати податків, є його власністю і можуть бути використані ФОП на власний розсуд, у тому числі й для власних потреб фізичної особи (сплатити власний кредит як фізичної особи, придбати авто, розрахуватись за продукти в магазині, використовуючи ключ-карту або корпоративну карту, та ін.).

До речі,  зовсім не обов’язково чекати сплати податків і лише після цього витрачати на власні цілі підприємницькі кошти. Та і власне про які податки йде мова? Тобто вислів податківців «після сплати податків» не слід сприймати буквально.

Але є суттєвий нюанс.

Будьте обережні і уникайте прямих оплат з поточного рахунку (ключ-карти, корпоративної карти) на користь фізичних осіб, що не являються підприємцями.

Якщо ФОП виплачує дохід  фізособі, він стає її податковим агентом. При цьому ФОП має сплатити в той же день за фізособу податок з доходів фізичних осіб (ПДФО) та військовий збір (ВЗ), показати цю виплату в додатку 4ДФ до об’єднаного звіту.

Що ж робити коли необхідно сплатити кошти фізособі?

Перерахувати гроші на власний особистий рахунок/картку  зареєстрований на фізособу і вже з нього проводити розрахунки на власні потреби, не звертаючи увагу на статус отримувача коштів.

Чи можна з поточного рахунку ФОП перерахувати кошти на картку (рахунок) члену сім’ї (дружині, чоловіку, дитині, батькам)?

Можна, але є нюанс.

Справа в тому, що якщо ФОП перераховує гроші з поточного рахунку не на свій особовий рахунок (картку), а члену сім’ї, то отримані ними кошти вважаються дарунком і оподатковуються як додаткове благо податком з доходів фізичних осіб та військовим збором. При цьому ФОП, відповідно до п. 176.2 Податкового кодексу України є податковим агентом та має сплатити ПДФО та ВЗ до бюджету у той же день, а також показати цю виплату в додатку 4ДФ до об’єднаного звіту.

Як бути? Кошти слід попередньо або зняти з ФОП-рахунку по чеку, або перерахувати на особистий рахунок/картку і вже з нього переводити кошти члену сім’ї.

Як поповнити обігові кошти на поточному рахунку ФОП?

Існує декілька варіантів, а саме:

  • Поворотна та безповоротна фінансова допомога.
  • Поповнення обігових коштів власними заощадженнями (внесення готівки через касу банку або безготівковий перерахунок коштів з власного рахунку).
  • Торгова виручка.

При цьому виникає важливе питання: чи буде така операція вважатися доходом ФОП?

Відповідь не це питання залежить від того, про кого йде мова ФОПа «загальносистемника» чи «єдиноподатника.

ФОП-загальносистемник (загальна система оподаткування) може поповнювати обігові кошти на поточному (підприємницькому) рахунку власним заощадженнями хоч готівкою, хоч перерахуванням з власного рахунку. Оскільки, як пояснюють податківці, власні кошти зараховані на підприємницький рахунок не включаються до складу доходу (виручки у грошовій та натуральній формі) та не відображаються у Типовій формі, за якою здійснюється облік доходів і витрат.

Про нюанси отримання фінансової допомоги ФОПом-загальносистемником можна прочитати у статті “ФОП на загальній системі оподаткування отримав поворотну фінансову допомогу: наслідки та “Оподаткування безповоротної фіндопомоги, отриманої ФОПом”.

ФОПу-єдиноподатнику (спрощена система оподаткування) потрібно обережніше ставитися до цього питання.

Внесення коштів на поточний рахунок як «поповнення обігових коштів власними заощадженнями» у даному випадку не бажане, оскільки податківці вважають, що кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, і які є власними коштами такої фізичної особи (тобто кошти отримані не від підприємницької діяльності), включаються до доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку, з врахуванням вимог ст. 292 ПКУ. (детальніше можна прочитати у статті «Коли власні кошти, внесені на підприємницький рахунок, вважаються доходом ФОП»). Тобто, такі кошти будуть вважатися як доходи отримані не від підприємницької діяльності будуть включені до сукупного доходу ФОПа та оподатковані.

Поповнення поточного підприємницького рахунку грошовими коштами як «внесення торгівельної виучки» не буде вважатися доходом при умові обов’язкового зазначення періоду її отримання та була врахована в обліку доходів.

Також не буде вважатися доходом внесення коштів як «повернення невикористаних сум, попередньо (дата) знятих з поточного рахунку» при умові якщо виручку отримали безготівковим перерахунком від контрагентів за товари (роботи, послуги), далі знімали по чеку готівку з поточного рахунку на «господарські витрати», а тепер маєте бажання її повернути.

Про нюанси отримання фінансової допомоги ФОПом-єдиноподатником можна прочитати у статті “ФОП на єдиному податку отримав поворотну фінансову допомогу: наслідки” та “Оподаткування безповоротної фіндопомоги, отриманої ФОПом“.